Yol Trafik Levhaları

Yol Trafik Levhaları


Trafik İşaretleri Ne İfade Ediyor? Yolser Trafik Sizin İçin Derledi 

Trafik levhaları ve adları genellikle ehliyet sınavına girmeden önce ezberleniyor ve daha sonra unutuluyor. Güvenli araç sürüşü için olmazsa olmaz olan trafik işaretlerinin ne anlama geldiğini biliyor musun?

İlk olarak Roma İmparatorluğu döneminde insan hayatına giren trafik işaretleri, günümüzde sağlıklı trafik için adeta olmazsa olmaz. 

Trafik işaretleri genellikle levha olarak adlandırılmalarına rağmen asfalt üzerine de uygulanan çeşitleri mevcut. En genel manada ise tehlike uyarı işaretleri, trafik tanzim işaretleri ve bilgi işaretleri 3’e ayrılıyor.

Çok sayıda trafik işareti bulunuyor ve bunların anlamları çoğunlukla karıştırılıyor. Kafa karışıklığına son vermek için trafik levha çeşitlerini ve anlamlarını senin için derledik. 

Tehlike Uyarı İşaretleri

Dönüş, kavşak ve yol çalışması gibi bilgileri görebileceğin trafik tabelalarının tamamına, uyarı işaretleri deniyor. T harfi ile başlayan kodlara sahip olan trafik levhaları ve adları aşağıda yer alıyor. Detaylı açıklama için ise biraz daha aşağı gitmen gerekecek. 

Sağa Tehlikeli Viraj (T-1a): Yolun ilerleyen kısımlarında karşına tehlikeli bir viraj çıkacağını ve yavaş hareket etmen gerektiğini belirtiyor. 

Sola Tehlikeli Viraj (T-1b): Tıpkı sağa tehlikeli viraj işareti gibi sola doğru tehlikeli bir viraj ile karşılaşacağını ve hızını azaltman gerektiğini ifade ediyor.

Sağa Tehlikeli Virajlar (T-2a): Genellikle kıyı şeritleri ya da dağ gibi tırmanma gerektiren bölgelerin çevresinde karşına çıkan bu tabela, yolda sağa tehlikeli birden fazla viraj olduğunu ve hızını azaltman gerektiğini ifade ediyor. 

Sola Tehlikeli Virajlar (T-2b): Yine sağa tehlikeli virajlar tabelasının tam ters istikamete işaret edenidir. Sol tarafta birden fazla devamlı tehlikeli viraj olduğunu belirtiyor. 

Tehlikeli Eğim İniş (T-3a): Sürücüler için tehlikeli olabilecek eğimli inişleri ifade ediyor. Bu tabela ile karşılaştığında vites düşürebilirsin. 

Tehlikeli Eğim Çıkış (T-3b): Aracın ile rampa ya da tümsek çıkacağını ve bu nedenle de hazırlık olman gerektiğini ifade ediyor. 

Her İki Taraftan Daralan Kaplama (T-4a): Yolun herhangi bir nedenle daralacağını belirtmek için kullanılıyor. Genellikle köprü gibi alanlar ya da yol çalışması sahalarında karşılaşılıyor. 

Sağdan Daralan Kaplama (T-4b): Yolun sağ taraftan daralacağını ifade ediyor. Genellikle menfez alanlarında ya da otoban çalışmalarında karşılaşılıyor.

Soldan Daralan Kaplama (T-4c): Yolun sol taraftan daralacağını ifade etmek için kullanılıyor. 

Açılan Köprü (T-5): Unkapanı gibi açılıp kapanabilen köprüler için kullanılıyor. Köprüye yaklaştığın zaman dikkatli olman gerekiyor.
Deniz veya Nehir Kıyısında Biten Yol (T-6): Liste içerisinde belki de en dikkatli olman gereken uyarı olan T-6, yolun sonunda deniz ya da nehir gibi bir alanın olduğunu işaret ediyor.

Kasisli Yol (T-7): Yol üzerinde kasis ya da başka bir çıkıntı yardımı ile engel oluşturulduğunu ifade ediyor. İstanbul’da yer alan Bağdat Caddesi gibi düz ve hız yapılan caddelere sık aralıklar ile kasis ekleniyor. Bu alanlarda hızını düşürmezsen aracın zarar görebilir.

Kaygan Yol (T-8): Yolun kaygan olduğunu ve ani manevralar ile hız değişiklikleri yapılmaması gerektiğini ifade etmek için kullanılıyor.

Gevşek Malzemeli Zemin (T-9): Yol üzerinde mıcır gibi gevşek malzemeler olduğunu ve araçlardan taş gibi parçaların fırlayabileceğini ifade ediyor. 

Gevşek Şev (T-10): Yol üzerine taş veya kaya gibi cisimlerin yuvarlanabileceğini ifade etmek için kullanılıyor. Bu bölgeler üzerinde araçların hızlarını azaltması ama asla durmaması gerekiyor. 

Yaya Geçidi (T-11): Belki de en çok gördüğün levha olan yaya geçidi levhasını gördüğün zaman yavaşlaman ve yayalara dikkatle yaklaşman gerekiyor.

Okul Geçidi (T-12): Sık rastlanan levha çeşitleri arasında olan okul geçidi levhasını gördüğün zaman hem hızını düşürmeli hem de her an durmaya hazır olmalısın.

Bisiklet Geçebilir (T-13): Bisiklet yolu ile birleşik bir yol üzerinde olduğunu ifade eden levhadır.

Ehli Hayvanlar Geçebilir (T-14a): Yakınlarda mera gibi alanların bulunduğunu ve yola hayvan çıkabileceği için dikkatli olman gerektiğini belirtiyor. Genellikle köy yollarında karşına çıkacak olan levhanın bulunduğu alanlarda yol, hayvanlar nedeniyle çamurlu ve kaygan olabilir.

Vahşi Hayvanlar Geçebilir (T-14b): Karşına vahşi hayvanlar çıkabileceğini belirtiyor. Tıpkı T-14a’da olduğu gibi dikkatli olman gerekiyor. 

Yolda Çalışma (T-15): Adından anlaşılabileceği gibi yol üzerinde çalışma olduğunu ve çamur gibi tehlike yaratabilecek maddeler olabileceğini ifade ediyor.

Işıklı İşaret Cihazı (T-16): Trafik lambası ile kontrol edilen bir kavşağa yaklaştığını ifade ediyor.

Havalimanı Alçak Uçuş (T-17): Yolun yakınlarında alçak uçuş yapıldığını ve aniden yüksek bir uçak sesi ile karşılaşabileceğin için dikkatli olman gerektiğini ifade ediyor. 

Yandan Rüzgar (T-18): Yol üzerinde aracın şiddetli rüzgara maruz kalabileceğini ifade etmek için kullanılıyor. Genellikle tünel çıkışları gibi yerlerde görülüyor. 

İki Yönlü Trafik (T-19): Adından da anlayabileceğin gibi iki yönlü işleyen trafiği ifade ediyor.

Dikkat (T-20): Genellikle farklı bir panel eklenerek kullanılıyor. Trafik uyarı işaretlerinde belirtilmeyen herhangi bir ifade, panel üzerine yazılıyor. 

Kontrolsüz Kavşak (T-21): Kavşak üzerinde geçiş üstünlüğü kuralının geçerli olduğunu belirtmek için kullanılıyor. Ana Yol - Tali Yol Kavşakları (T-22a,T-22b, T-22c, T-22d,T-22e): Ana yol ile ikincil bir yolun kesiştiğini belirtmek için kullanılıyor. 

Sağdan Ana Yola Giriş (T-23a) ve Soldan Ana Yola Giriş (T-23b): Ana yol ile yan yol ve benzeri farklı bir yolun birleştiği kavşağı ifade ediyor. 

Dönel Kavşak (T-24): Kavşağa yaklaşırken yavaşlanması ve kavşak içerisinde yer alan araçlara öncelik verilmesi gerektiğini ifade ediyor. 

Kontrollü Demiryolu Geçidi (T-25): Bariyerler ya da farklı bir engel ile desteklenmiş olan hemzemin geçide yaklaştığını belirtiyor. 

Kontrolsüz Demiryolu Geçidi (T-26): Bariyer gibi bir engel ile desteklenmeyen hemzemin geçide yaklaştığını ve kontrollü bir şekilde ilerlemen gerektiğini ifade ediyor. 

Kontrolsüz Demiryolu Geçidi Tek Hat (T-27a): Tek hatlı demiryolu geçidinin konumunu belirtmek için kullanılıyor. 

Kontrolsüz Demiryolu Geçidi En az Çift Hat (T-27b): En az iki hatta sahip olan demiryolu geçidinin konumunu belirtmek için kullanılıyor. 

Demiryolu Hemzemin Geçit Yaklaşımı (T-28a, T-28b, T-29a, T-29b, T-30a ve T-30b ): Demiryolu hemzemin geçidi ile karşılaşacağınız mesafeyi belirtiyor. Levha üzerinde bulunan her şerit ise 100 metreyi ifade ediyor. Hemzemin geçide yaklaşıldığı zaman yolun hem sağ hem de sol tarafında görülüyor.

Köprü Başı Levhası (T-31a ve T-31b): Köprülerin korkuluklarına yerleştirilen levha ile köprüye yaklaştığın belirtiliyor.Engel İşareti (T-32): Yolun herhangi bir nedenle geçici olarak ya da tamamen trafiğe kapatıldığını ifade etmek için kullanılıyor. 

Tehlikeli Yön Levhaları (T-33a, T-33b ve T-33c): Tehlikeli bir viraja yaklaşıldığını ve yavaşlanması gerektiğini ifade etmek için kullanılıyor. 

Onarım Yaklaşım Levhası (T-33d, T33e ve T-33f): Yol onarımının sürücüler tarafından rahatça görülebilmesi için yerleştirilen levhalardır. 

Refüj Başı Ek Levhası (T-34a ve T-34b): Yol ya da yol kenarında bulunan engellerin üzerine yerleştiriliyor. Bu levhalar ile karşılaşıldığında sağ ya da sol taraftan devam edilmesi gerekiyor. 

Dönüş Adası Ek Levhası (T-35): Dönüş adalarında her iki yönde devam edilmesi gerektiğini belirtiyor. 

Düşük Banket (T-36): Yol ile yan tarafta bulunan banket arasında yükseklik farkının bulunduğunu ifade ediyor. 

Gizli Buzlanma (T-37): Yolun güneş almayan bölgeleri ile farklı rüzgarlar alan bölgelerinde beklenmeyen buzlanmalar ile karşılaşılabileceği anlamına geliyor. 

Trafik Sıkışıklığı (T-38): Yolun ilerleyen kısımlarında trafik sıkışıklığı olabileceğini belirtiyor. 

Tramvay Hattı ile Oluşan Kavşak (T-39): Yol üzerinde tramvay hattı olduğunu ve bu nedenle de sürücülerin yavaşlayarak tramvaya yol vermesi gerektiğini belirtiyor.

Trafik Tanzim İşaretleri 

Trafik bilgi işaretleri de denen levhalar, trafik içerisinde bulunan yaya, bisiklet ya da araba sürücüleri gibi neredeyse tüm insanları kapsıyor. Trafik tanzim işaretleri, trafik içerisinde bulunan herkesin uyması gereken kuralları ifade ediyor ve 3 gruba ayrılıyor. 

 1) Öncelik Bildiren Trafik Tanzim İşaretleri

Yol Ver (TT-1): Ana yollar ile tali yolların birleştiği kavşaklar üzerinde bulunuyor. Ana yolda bulunan araçlara öncelik verilmesi gerektiğini ifade ediyor. 

Dur (TT-2): Herhangi bir kavşağa ya da hemzemin geçide girmeden önce tüm araçlara yol verilmesi gerektiğini ifade ediyor. Karşıdan Gelene Yol Ver (TT-3): Dar yollar üzerinde karşıdan gelen araçların önceliği olduğunu belirtiyor. 

2) Yasak ya da Kısıtlama Bildiren Trafik Tanzim İşaretleri 

Girişi Olmayan Yol (TT-4): Yolun karşı istikametten gelecek olan araçlara tek yönlü olarak açık olduğunu belirtmek için kullanılıyor. Tabelanın bulunduğu istikametten her türlü aracın girişinin yasak olduğunu belirtiyor. 

Taşıt Trafiğine Kapalı Yol (TT-5): Yolun çift yön olarak sadece yaya trafiğine açık olduğunu ifade etmek için kullanılıyor. 
Motosiklet Hariç Motorlu Taşıt Trafiğine Kapalı Yol (TT-6): Motosiklet, motorlu bisiklet ve sepetsiz motosikletler haricinde herhangi bir aracın giremeyeceğini ifade ediyor. 

Motosiklet Giremez (TT-7): Motosiklet girişinin yasak olduğu bölgeleri ifade etmek için kullanılıyor. 

Bisiklet Giremez (TT-8): Bisiklet girişinin yasak olduğu bölgeleri ifade etmek için kullanılıyor. 

Motorlu Bisiklet Giremez (TT-9): Motorlu bisikletlerin girişinin yasak olduğu bölgeleri ifade ediyor. 

Kamyon Giremez (TT-10a): Kamyon girişinin yasak olduğu yolları anlatmak için kullanılıyor. 

Otobüs Giremez (TT-10b): Otobüs ve benzeri araçların girmesinin yasak olduğu yolları ifade etmek için kullanılıyor. 

Treyler Giremez (TT-11): Treyler ve benzeri römork çeken araçların girmesinin yasak olduğu yolları ifade ediyor. 

Yaya Giremez (TT-12): Genellikle otoban gibi geniş ve çok şeritli yolların kenarında bulunan levha, yaya girişinin yasak olduğu noktalara işaret ediyor. 

At Arabası Giremez (TT-13): Fayton gibi araçların girişinin yasak olduğu yolları ifade ediyor.El Arabası Giremez (TT-14): Elle çekilen arabaların girmesinin yasak olduğu yollar için kullanılıyor.  

Traktör Giremez (TT-15): Traktör ve türevi araçların giremediği yollar için kullanılıyor. Belirli Miktarlardan Fazla Patlayıcı ve Parlayıcı Madde Taşıyan Taşıt Giremez (TT-16a) ve Tehlikeli Madde Taşıyan Taşıtlar Giremez (TT-16b): Yakıt tankerleri gibi araçların girmesinin yasak olduğu yolları ifade eden levhalardır.

Belirli Miktarlardan Fazla Su Kirletici Madde Taşıyan Taşıt Giremez (TT-17): Fosil yakıt ve atık gibi yükler taşıyan tankerlerin girişinin yasak olduğu yollar için kullanılan levhadır.

Motorlu Taşıt Giremez (TT-18): İnsan ya da hayvan tarafından çekilen taşıtlar haricinde herhangi bir aracın giremediği yolları ifade ediyor. 

Taşıt Giremez (TT-19): Sadece bisiklet gibi araçların girebildiği yolları ifade etmek için kullanılıyor. 

Genişliği … Metreden Fazla Olan Taşıt Giremez (TT-20): Tabela üzerinde yazandan fazla genişliğe sahip olan araçların giremeyeceği yolları ifade ediyor. 

Yüksekliği … Metreden Fazla Olan Taşıt Giremez (TT-21): Tabela üzerinde yazandan fazla yüksekliğe sahip olan araçların giremeyeceği yolları ifade ediyor. Genellikle tünel gibi alanların girişinde bulunuyor.

Uzunluğu … Metreden Fazla Olan Taşıt Giremez (TT-22): Tabela üzerinde yazandan fazla uzunluğa sahip olan araçların giremeyeceği yolları ifade ediyor. 
Dingil Başına … Tondan Fazla Yük Düşen Taşıt Giremez (TT-23): Tabela üzerinde yazandan daha fazla yüklü olan araçların giremeyeceği yolları ifade ediyor.

Yüklü Ağırlığı … Tondan Fazla Olan Taşıt Giremez (TT-24): Yüklü ağırlığı tabela üzerinde yazan değerden fazla olan araçların giremeyeceği yolları ifade etmek için kullanılıyor. 

Öndeki Taşıt … Metreden Daha Yakın Takip Edilemez (TT-25): Araç takip mesafesini belirten tabelalardır. Genellikle otoyol ve çok şeritli yollarda kullanılıyor.

Sağa Dönülmez (TT-26a) ve Sola Dönülmez (TT-26b): Sağ ya da sol tarafta kalan yola girilemeyeceğini anlatmak için kullanılıyor. U Dönüşü Yapılmaz (TT-26c): U dönüşü yapılamayacak alanları ifade ediyor. Öndeki Taşıtı Geçmek Yasaktır (TT-27): Motosiklet ve bisiklet gibi iki tekerlekli araçlar dışında herhangi bir aracın geçilmesinin yasak olduğu bölgeleri ifade ediyor. 

Yük Taşıtlarının Öndeki Aracı Geçmesi Yasaktır (TT-28): Tanker ve tır gibi yük taşımacılığı yapan araçların, binek otomobiller gibi araçları geçmesinin yasak olduğu yollar üzerinde görülüyor. Azami Hız Sınırlaması (TT-29a): Tabela üzerinde yazan ifadeden daha hızlı gidilemeyecek yolları ifade etmek için kullanılıyor. Okul Bölgesi Azami Hız Sınırlaması (TT-29b): Okul bölgelerindeki hız sınırını belirtiyor. Sesli İkaz Cihazlarının Kullanılması Yasaktır (TT-30): Kaza ya da diğer acil durumlar hariç korna ya da benzeri ses çıkartan cihazların kullanılmasının yasak olduğu bölgeleri ifade ediyor.

Gümrük Durmadan Geçmek Yasaktır (TT-31): Gümrük işlemleri için durmak zorunda olduğunuz bölgeleri ifade ediyor.

Bütün Yasaklama ve Kısıtlamaların Sonu (TT-32): Bu levhaya kadar olan yasaklama ve kısıtlamaların son bulduğunu gösteriyor. 

Hız Sınırlaması Sonu (TT-33): Daha önce uygulanmış hız kısıtlamasının ortadan kalktığını ifade ediyor. 

Geçme Yasağı Sonu (TT-34a) ve Kamyonlar İçin Geçme Yasağı Sonu (TT-34b): Önündeki aracı geçebileceğin anlamına gelen levhalardır. 

3) Mecburiyetleri Anlatan Trafik Tanzim İşaretleri

Mecburi Yön Tabelaları (TT-35a, TT-35b, TT-35c, TT-35d, TT-35e, TT-35f, TT-35g ve TT-35h): Levhalar üzerinde belirtilen istikametler dışında hareket edemeyeceğini gösteriyor. 

Sağdan Gidiniz (TT-36a), Soldan Gidiniz (TT-36b) ve Her İki Yandan Gidiniz(TT-36c): Yol çalışması nedeniyle bir kısmı kapalı olan yollarda kullanılıyor. 

Ada Etrafında Dönünüz (TT-37): Dönel kavşaklarda izlenmesi gereken istikameti ifade ediyor. 

Mecburi Bisiklet Yolu (TT-38a) ve Mecburi Bisiklet Yolu Sonu (TT-38b): Bisikletlilerin bisiklet yolunu kullanması gereken bölgeyi işaretliyor. 

Mecburi Yaya Yolu (TT-39a) ve Mecburi Yaya Yolu Sonu (TT-39b): Yayalar kullanımının mecburi olduğu yolların sınırlarını işaretlemek için kullanılan levhalardır. 

Mecburi Atlı Yolu (TT-40a) ve Mecburi Atlı Yolu Sonu (TT-40b): At ile seyahat edenler için yol kısıtlamalarını belirtiyor.

Mecburi Asgari Hız (TT-41a) ve Mecburi Asgari Hız Sonu (TT-41b): Genellikle otobanlar için uygulanan asgari hızı ifade ediyor. 

Zincir Takmak Mecburidir (TT-42a) ve Zincir Takma Mecburiyeti Sonu (TT-42b): Çekiş tekerleklerine zincir takmanın mecburi olduğu yolların sınırlandırılması için kullanılıyor.Tehlikeli Madde Taşıyan Taşıtların İzleyecekleri Mecburi Yön (TT-43a, TT-43b ve TT-43c): Tehlikeli madde taşıyan tankerler gibi taşıtları yönlendirmek için kullanılıyor. Sadece yayalar ve bisikletliler tarafından kullanılabilecek yolların sınırlarını ifade ediyor.Yayalar ve Bisikletliler Tarafından Ayrı Ayrı Kullanılabilen Yol (TT-45a) ve Yayalar ve Bisikletliler Tarafından Ayrı Ayrı Kullanılabilen Yolun Sonu (TT-45b): Yayalar ve bisikletlilerin ayrı bölgeleri kullanması gereken yolların sınırlarını belirtiyor.

Trafik Bilgi İşaretleri

Yolculuğun boyunca sana eşlik edecek bir başka işaret türü olan trafik bilgi işaretleri, karşına çıkabilecek yerleşim yerleri ve diğer noktalar ile ilgili bilgi veriyor. Genellikle dikdörtgen şeklinde olan bu trafik bilgi işaretleri, yolun kenarları ya da tepesinde olabiliyor ve “B” harfi ile kodlanıyor. 

 Kavşak Öncesi Yol Levhası (B-1a), Kaplama Üstü Yön Levhası (B-1b) ve Refüj Ortası Yön Levhası (B-1c): Yön levhaları, yol boyunca karşına çıkacak olan yerler ile ilgili bilgileri ve hangi istikametten gitmen gerektiğini belirtiyor.

Girişi Olmayan Yol Kavşakları (B-2a, B-2b, B-2c ve B-2d): Trafiğin tehlikeye girmemesi için girişi olmayan yolları işaret ediyor. 

İleriki Kavşakta Sola Dönüş Yasağı (B-3): Sol istikamete gitmek için kullanılabilecek yolu ifade ediyor.

Kavşak Öncesi Şerit Seçim Levhası (B-4): Kavşaktan sonra gitmek istediğin yöne göre hangi noktadan ilerlemen gerektiğini anlatıyor. 

Kavşak İçi Yön Levhası (B-5a, B-5b, B-5c, B-6 ve B-7): Kavşak üzerinden dönüş yaptığın zaman karşılaşacağın yerleşim yeri gibi alanları ifade ediyor. Yerleşim yeri için mavi zemin, turistik mahal ya da bir başka deyiş ile ören yerleri için kahverengi zemin ve metrolar için beyaz zemin kullanılıyor. Ayrıca havalimanı ve kamp yeri gibi alanlar için de mavi zemin üzerine yazı kullanılıyor. 

Sınır Levhaları (B-8a, B-8b ve B-8c): Türkiye devlet sınırı ve il sınırlarında kullanılan levhalardır. Ayrıca sınır kapılarında bulunan Türkiye hız sınırları levhasıyla yurt içerisindeki kısıtlamalar hakkında bilgi veriliyor. 

Meskun Mahal Levhaları (B-9a, B-9b ve B-9c): İl, ilçe, kasaba, köy ve bucak gibi yerleşim yerlerine girildiğini ifade etmek için kullanılıyor. Aynı zamanda meskun mahaller içerisinde saatte 50 kilometre hızla gidilebildiği için hız sınırlaması olduğunu da belirtiyor. 

Meskun Mahal Sonu (B-10a, B-10b ve B-10c): İl, ilçe, kasaba, köy ve bucak gibi yerleşim yerlerinden çıkıldığını ve 50 km/s olan hız sınırının sonuna gelindiği ifade ediyor. 

Coğrafi Bilgi Levhası (B-11a, B-11b, B-11c ve B-11d): Dağ geçidi, köprü, nehir, dağ ve göl gibi bölgelere gelindiğini ifade ediyor. 

Karayolları Teşkilatına Ait Bilgi Levhası (B-12a): Bölge müdürlüğü gibi çeşitli bilgileri içeren levhadır. 

Mesafe Levhaları (B-13a ve B-13b): Meskun mahaller gibi bölgeler ile aranda kalan mesafeyi ifade etmek için kullanılan levhaların genel adıdır. 

Yaya Geçidi (B-14a) ve Okul Geçidi (B-14b): Konuldukları yerlerde yayalar ve çocukların yol üzerinden geçiş yapacakları için dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. 

Hastane (B-15): Yakınlarda hastane olduğu için gürültü yapılmaması gerektiğini belirtiyor. 

Tek Yönlü Yol (B-16a ve B-16b): Üzerine konulduğu yolun tek yönlü trafiğe açık olduğunu belirtiyor. 

İleri Çıkmaz Yol (B-17): Yolun devamının çıkmaz olduğunu anlatmak için kullanılıyor. 

Otoyol Başlangıcı (B-18) ve Otoyol Solu (B-19): Otoyol sınırları ile yasakları belirtmek için kullanılıyor. 

 Motorlu Taşıt Yolu Başlangıcı (B-20) ve Motorlu Taşıt Yolu Sonu (B-21): Otoyol kurallarının geçerli olduğu bir yola girildiğini bildirmek için kullanılıyor. 

Durak (B-22), İlk Yardım (B-23), Tamirhane (B-24), Telefon (B-25), Akaryakıt (B-26), Otel veya Motel (B-27), Lokanta (B-28), Çayhane veya Kafetarya (B-29), Çeşme (B-30), Piknik Yeri (B-31), Yürüyüş Başlangıcı (B-32), Kamp Yeri (B-33), Karavanlı Kamp Yeri (B-34), Çadırlı ve Karavanlı Kamp Yeri (B-35), Gençlik Kamp Yeri (B-36), Radyo (B-43) ve Turizm Danışma (B-44) : Çevrede yer alan binalar, ulaşım ve konaklama hizmetleri gibi konularda bilgi veren tabelalardır.

Öncelikli Olan Yol (B-37): İki aracın yan yana geçemeyeceği alanlarda kullanılan ve hangi aracın öncelikli olarak geçeceğini belirtmek için kullanılıyor.

Anayol (B-38) ve Anayol (B-39): Anayolun başlangıç ve bitiş noktasını belirtmek için kullanılıyor. 

Polis (B-41) ve Jandarma (B-40): Karayolu kenarında yer alan karakolun hangi kolluk kuvvetine ait olduğunu ve numarasını bildiriyor.

Yangın Tehlikesi (B-42): Mesire alanları ya da piknik yapılabilecek yerlerde bulunan tabelalar arasında yer alıyor. Bulunduğu bölgenin yangın tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu, izmarit ve cam şişe gibi materyallerin yere atılmaması gerektiğini belirtiyor.

Alt Geçit (B-44a), Üst Geçit (B-44b) ve Rampalı Yaya Üst Geçidi (B-44c): Yayaların kullanabileceği geçitleri gösteriyorlar. 

Yüzme Yeri (B-46) ve Yüzülmez (B-47): Yüzmeye elverişli alanların işaretlenmesinde kullanılıyorlar.

Bölünmüş Yol Öncesi Yön Levhası (B-48): Bölünmüş yolda izlenilmesi gereken kuralları göstermek için kullanılıyor.
Tünel (B-49): Aracın tünele yaklaştığını ve yüksekliğin kontrol edilmesi gerektiğini anlatmak için kullanılıyor.
Şerit Düzenleme Levhaları (B-50a, B-50b, B-50c, B-50d, B-50e, B-50f, B-50g, B-51a, B-51b, B-51c ve B-51d): Şeritler boyunca karşına çıkacak engelleri, dönüşleri ve hız limitleri gibi detayları gösteren levha grubudur.

İki Yönlü Yol Levhaları (B-52a ve B-52b): Hareket ettiğin ya da önüne çıkan yolun iki yönlü trafiğe açık olduğunu göstermek için kullanılıyor. U Dönüşü Levhaları (B-53a, B-53b, B-53c, B-53d, B-53e, B-53f ve B-53g): U dönüşü yapmak için kullanman gereken güzergahları gösteriyor. Karayolları Bilgi Levhası (B-54): Seyahat sırasında ya da öncesinde güzergah için bilgi alabileceğin telefon numarasını gösteriyor.

Kaçış Rampası Levhaları (B-55a, B-55b, B-55c, B-55d ve B-55e): Araçların fren tutmaması gibi durmakta zorlandıkları durumlarda girip yavaşlamaları için tasarlanmış rampaları gösteren levha grubudur. 

Yaya Öncelikli Yol ve Yaya Öncelikli Yolun Sonu (B-56 ve B-57): Yaya öncelikli yolun başlangıç ve bitiş noktalarını işaretlemek için kullanılıyor. İstasyon ve Tramvay Durağı (B-58 ve B-59): Tren ya da tramvay istasyonlarını göstermek için kullanılıyor. Sanayi Bölgesi (B-60): Organize sanayi bölgelerinin sınırlarında olduğunu gösteriyor. Trafik Elektronik Denetleme Levhaları (B-61a, B-61b ve B-61c): Dijital ekipmanlar yardımı ile yolun denetlendiğini göstermek için kullanılıyor. Trafik Cebi (B-62): Araçların durması ya da beklemesi için ayrılmış yolları göstermek için kullanılıyor.