İş Güvenliği Çizgileri

İş Güvenliği Çizgileri


İş Güvenliği Çizgileri ve Semboller

 İşçi Sağlığı ve İş güvenliği yönetmeliklerine göre fabrikalarda olması gereken iş güvenliği levhaları, iş kazalarının önlenmesi açısından büyük önem arz eder. Üretim tesisleri, sanayi alanları ve işçilerin bulunduğu tüm sektörlerde, faaliyeti sunulan iş sektörü ve alanına göre iş güvenliği uyarı levhaları olması hem gerekli hem zorunludur.

 Çalışma Bakanlığı yönetmeliklerine göre sunulan iş güvenliği faaliyetleri, OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri) hizmetleri olarak uygulanır. İş alanlarının tehlike sınıflarına göre, patlamadan korunma dokümantasyonu, iş hekimi uygulamaları, mobil sağlık hizmetleri gibi çeşitli iş güvenliği çalışmaları İSG levhaları ile uygulanması gereklidir.

 İş Güvenliği Çizgileri

İş ve işçi güvenliği alanında iki farklı uygulama sunuyoruz. İlki, sağlık ve güvenlik işaretleri diğeri ise iş alanı çizgi sistemleridir.

Fabrikalarda ve üretim tesislerinde meydana gelmesi muhtemel iş kazalarının önlenmesi açısından, iş güvenlik levhaları bulundurulmalıdır. Bu levhalar arasında;

    1.     Acil toplanma alanı levha ve çizgileri

2.     Acil çıkış levhası ve acil çıkış yön çizgileri

3.     Yürüyüş yolu çizgileri

4.     Yaya geçitleri levha ve çizgileri

5.     Forklift yolu çizgisi

 

Fabrika, depo, tesis, atölye gibi üretim ve depolama alanlarında iş güvenliği çizgileri çizilmesi büyük önem taşımaktadır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında alınacak tedbirler çerçevesinde iş güvenliği çizgilerinin ve işaretlemelerinin yapılması iş kazalarının önlenmesi için gereklidir. Bu kapsamda imalat, depolama, sevkiyat, forklift yolu, yaya yolu, yaya geçidi, acil toplanma yeri, yön okları, acil çıkış kapıları, makine parkı gibi bölümler projeye ve işverenin taleplerine göre çizilmektedir.


İş güvenliği çizgileri; bir işletmede düzenin sağlanması, verimliliği arttırılması , iş kazalarının önlenmesi ve acil durumlarda çalışanların en kısa sürede işletmeyi tahliye etmesi bakımından gereklidir.

Bizimle iletişime geçerek kaliteli ekipmanlarımızla ve uzman ekiplerimizle yapacağımız hizmetlerimizden siz de faydalanabilirsiniz.