Arilik Zemin Yapımı

Arilik Zemin Yapımı


Arilik Zemin Kaplama Hizmeti

Akrilik zemin kaplama Nedir? Malzemesiyle açık ve kapalı spor sahalarında, sert ve esnek zeminler oluşturulabilir yapıya sahip uygulamalardır. Ekonomik yapısı ve değişik renk seçenekleriyle ile spora ve sporcuya profesyonel dünya standartlarında tenis kortları sunmaktayız.  Akrilik spor zemin kaplama malzemesinin uygulanacağı zemin tercihen asfalt olmalıdır.

Dinlenme süresi bitmiş asfaltın üzerine, özellikle tenis sporu için geliştirilmiş, bakım gerektirmeyen, uzun seneler arızasız hizmet veren, içindeki “CUSHION” süspansiyon içeren kısımları sayesinde oyuncu sağlığına zarar vermeyen, bel ve ayak sakatlanmalarını ortadan kaldıran ve fevkalade uniform bir top sıçraması temin eden kaplamadır. Bu tarz bir kaplama için; bütçe ve amaca göre değişken çeşitlerden biri seçilir.

Akrilik Zeminin Kullanım Alanları

Yolser; özellikle tenis kortları zeminleri için geliştirilmiş, saha içerisinde topun kontrollü olarak oynanmasını sağlayan akrilik esaslı zemin kaplamalarıdır. Açık havada oynanan tüm spor oyunları için uygundur.

Çok amaçlı sahalarda ve tenis kortlarında kullanılan sistemdir. Bu sistem diğer sistemlere nazaran daha ekonomik olması nedeniyle tercih edilen sistemlerden birisidir. UV ışınları, yağmur ve ısıya karşı dirençli bir üründür.

Beton ve Asfalt üzeri akrilik zemin kaplaması özellikle tenis kortları, basketbol, voleybol, badminton saha zeminleri yürüyüş ve bisiklet yolları, atletizm pistleri için geliştirilmiş, profesyonel sporcuların tercihi olmak üzere kortların vazgeçilmez zemin kaplama sistemidir. Saha içerisinde oyun topunun mükemmel olarak kontrolünü sağlayan ve insan üzerindeki adale ağrılarını alan cushion tabanlı akrilik esaslı zemin kaplama sistemidir. Açık hava şartlarında oynanan tüm spor oyunları için uygundur.

Akrilik Zemin Nasıl Uygulanır?

Sistemi oluşturan malzemeler, fıçılar içinde sıvı-pelte kıvamında gelmekte ve ayrı katlar halinde, yağmursuz ve en az 10 – 12 C hava sıcaklığında asfalt veya beton zemin üzerine serilmek suretiyle uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında esas, bir alt kat tamamen kurumadan bir üst katın yapılmamasıdır. İlk olarak mevcut zeminde varolan yüzey bozuklukları bir karışım ile, eğer zemin beton ise bir kat beton hazırlayıcı ile kaplanır ve daha sonra sistem yukarıda belirtildiği gibi kaplanmaya başlanır. Uygun hava koşulları altında 1 kort yaklaşık 6 günde bitirilebilir. Fakat sürenin uzun olmasının nedeni ara katların beklenmesidir. Yani 6 gün içerisinde tamamlanacak kort sayısı artabilir.

Akrilik Zemin  İle Spor Saha Yapımı

Akrilik Zemin Kaplamaları Alt Yapısı : Sahaların inşa edileceği alan düzgün bir şekilde tesviye edildikten sonra etrafı 60cm x 20cm’lik bir bordür ile çevrilir. Bordürün betonu dökülürken, kalıbın içerisine her üç metrede bir, tel örgü için kullanılacak boruların mapaları yerleştirilir. 20cm’si toprağın içerisinde kalacak bu bordürün içerisindeki alan önce 15cm yüksekliğinde irice taşlarla doldurularak sıkıştırılır. Bu sıkıştırılmış zemin üzerine ortalama 15cm, %50 taş tozuyla karışık mekanik stabilize (mıcırlama) yapılır. Bu işlem sırasında sahaya enlemesine ve tek taraflı, metrede binde 6-8 meyil verilir. Bu meyil yağmur sularının sahanın üzerinden rahat kayması ve dolayısıyla kurumasını kolaylaştırmak için yapılır. Mıcırlama sırasında alttan gelebilecek suları önlemek ve üstteki kaplamayı korumak için plastik drenaj boruları kullanılır ve bunların ağızlarının karşısına bordürde deşarj delikleri bırakılır. Yukarıdaki işlemler sırasında saha sık sık sulanarak zeminin iyice oturması sağlanır ve asfaltlamaya hazır hale getirilir.

Tenis kortlarında ve çok maksatlı sahalarda (basketbol, voleybol, mini futbol gibi) kullandığımız akrilik bazlı malzemelerin tarifleri aşağıdaki gibidir:

Asfalt yüzeyler- Asfalt yüzeyin en az 14 gün önceden prizlendiğinden emin olunur. Yüzeydeki tüm yağ, kir, gevşek ve kabarmış tabakalar temizlenir.

Beton yüzeyler- Bulunduğunuz yörede asfalt temini zor veya mümkün değilse bu kez asfalt yerine beton kullanılmalıdır. Ancak beton çatlamayacak şekilde imal edilmelidir. Üst kısmı ise helikopter metodu denilen sistem ile çok düzgün bir şekilde perdahlanmalıdır. Kati suretle derz bırakılmamalı, imalat sırasında bırakılacak derzler ıslah edilmelidir zira betondaki oynama ve çatlamalar aynen yukarıya intikal ederek akrilik kaplamayı çatlatabilecektir. Zemin imalatı sırasında sahaya gerekli meyil verilmelidir.